В області зафіксовано випадок ботулізму!

27 червня 2018 року зафіксовано випадок захворювання на ботулізм, в одному із районів Херсонщини. 30 червня пацієнту було безкоштовно введено полівалентну протиботулінічну сироватку канадського виробництва в КЗ «Херсонська обласна інфекційна лікарня ім.Г.І.Горбачевського», надану ДП “Укрвакцина МОЗ України” у вигляді гуманітарної допомоги. На теперішній час стан пацієнта стабільний, без погіршення. У спеціалістів лікувального закладу є досвід використання даної сироватки.

Міністерство охорони здоров’я України поінформувало керівників територіальних органів з питань охорони здоров’я про порядок отримання протиботулінічної сироватки у будь-який час на ДП “Укрвакцина МОЗ України” (у вихідні дні та неробочі години).

Звертаємо увагу, що ботулізм - це гостре тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) та за неправильних умов зберігання чи транспортування продуктів харчування. Найкращий спосіб захистити своє здоров’я - утримуватися від вживання їжі, про якість якої споживачу достеменно невідомо! До факторів ризику належать споживання в’яленої, солоної та консервованої риби, консервів або виробів з м’яса, якщо вони не проходили термічну обробку перед вживанням. Захворювання може розвиватися від 8 годин до 10 діб. Чим важче захворювання і чим більше людина з’їла зараженого продукту, тим коротший інкубаційний період. На початку захворювання, ботулізм протікає як звичайне харчове отруєння (нудота, біль в животі, діарея). Пізніше, приєднується характерна симптоматика – порушення зору, нестача повітря, дихальна недостатність, постійна спрага, подвоєння в очах.

У поточному році Департаментом охорони здоров’я обласної державної адміністрації надано потребу на 2018 рік до Міністерства охорони здоров’я України в лікарських засобах на окремі інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем летальності, у тому числі ботулізм.

Щорічно, в регіоні реєструється 3-5 випадків ботулізму серед дорослого населення, спричинених вживанням в’яленої риби з наявністю ботулотоксину типу Е. В рідких випадках зафіксовано ботулізм, спричинений вживанням м’ясних консервів з наявністю   ботулотоксину типу В. У 2017 році – 3 випадки, з них 2 пацієнтки з Дніпропетровської області, у 2016 та 2013 роках – по    2 випадки, у 2015-2014 році по 1 випадку, у 2012 році – 6 випадків. Померлих осіб внаслідок ботулізму не зареєстровано.