28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

Щороку 28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитом. За сприяння Міжнародного Альянсу боротьби з гепатитами, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити по всьому світу, проводяться заходи з метою привернення уваги уряду та неурядових організацій до необхідності державної підтримки хворих вірусними гепатитами, а також підвищення обізнаності громадськості щодо профілактики хвороби.

Напередодні Всесвітнього дня боротьби з гепатитом 24 липня в Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації пройшов круглий стіл за участю головних експертів Департаменту Людмили Климюк, Галини Короленко, Сергія Панкратова і керівника обласного благодійного фонду «Мангуст» Євгенії Лисак.

25 07 2018

Протягом останніх років спостерігається зростання захворюваності на хронічні вірусні гепатити В і С. За оцінкою експертів ВОЗ понад 200 мільйонів людей в світі хворіють хронічним гепатитом С та близько 400 мільйонів - на хронічний гепатит В. За даними МОЗ в нашій країні понад 1,2 мільйони хворих на хронічний гепатит С та близько 1 мільйона хворих на хронічний гепатит В. На Херсонщині щороку виявляється близько 200 хворих на хронічні вірусні гепатити В і С.

Основним шляхом передачі вірусів В і С є парентеральний, який найчастіше реалізується при переливанні донорської крові та її компонентів, операціях, ін’єкціях, татуюванні, при користуванні забрудненими інфікованою кров’ю манікюрними наборами. Також можливий статевий шлях передачі та через плаценту під час вагітності.

Особливо складна ситуація склалася з хворими на хронічний гепатит С, адже гострий гепатит С в більшості випадків має безсимптомний перебіг і не діагностується. У 80% хворих після гострого гепатиту С розвивається хронічний гепатит, який протягом 15 – 20 років з високою ймовірністю переходить у цироз печінки.

Першими клінічними ознаками хронічного гепатиту С можуть бути неспецифічні симптоми: зниження апетиту, непереносимість жирної їжі, метеоризм, слабкість, порушення сну, емоційні розлади, зниження працездатності. В подальшому з’вляються важкість у шлунку та правому підребер’ї. Жовтяниця, свербіж шкіри, судинні «павучки» зустрічаються на пізніх стадіях хвороби. Прогресуванню хвороби сприяє зловживання алкоголем, інфікування вірусом імунодефіциту людини та іншими гепатотропними вірусами.

Обласний благодійний фонд «Мангуст» протягом першого півріччя 2018 року протестував на гепатит С 783 особи, з них 148 позитивних результатів. Тестування здійснюється і під час акцій, що проводяться до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами.

В нашій області на базі КЗ «Херсонська обласна інфекційна лікарня ім. Г. І. Горбачевського» створено обласний гепатологічний центр, де надається консультативна допомога та проводиться стаціонарне лікування хворих на вірусні гепатити. На диспансерному обліку з хронічним вірусним гепатитом “С” знаходиться 1483 хворих. Проліковано 189 хворих з позитивною відповіддю.

Консультацію можна одержати в центрі хронічних вірусних гепатитів при 5 відділенні обласної інфекційної лікарні ім. Г. І. Горбачевського по вул. Миколи Гринька, 1а щоденно з 9 до 14 крім вихідних. Консультації проводять лікарі інфекціоністи вищої кваліфікаційної категорії Набатова Г.Г та Котик Г.В.