Протидія ко-інфекції ТБ/ВІЛ у Херсонській області

16 серпня 2018 року при підтримці PATH (Program for AppropriateTechnologyin Health), в рамках проекту «Challenge TB» у конференц-залі «Рейкарц Оптима» відбулася нарада на тему «Реалізація заходів щодо протидії ко-інфекції ТБ/ВІЛ в Херсонській області». Захід зібрав представників Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, фахівців протитуберкульозних закладів області,

центру профілактики та боротьби зі СНІДом, районних і міських інфекціоністів, фтизіатрів, головних лікарів центрів первинної медико-санітарної допомоги та представників неурядових організацій.

Відкривали нараду заступник директора Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Ліна Бондарева, координатор проекту "Challenge TB" Олена Павленко і головний експерт з питань фтизіатрії Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Галина Коваль.

20 08 2018

 

Учасники зустрічі обговорювали досягнення та перепони на шляху впровадження заходів з протидії ко-інфекції ТБ/ВІЛ на Херсонщині, шукали рішення для усунення прогалин в каскадах ВІЛ-послуг.

 Аналізувався стан захворюваності на ВІЛ і туберкульоз. За словами завідуючої амбулаторним відділенням обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Світлани Смолієнко показник захворюваності на ВІЛ в області вже багато років перевищує загальноукраїнський, проте смертність від хвороб, зумовлених ВІЛ, - нижчий ніж по Україні. Серед хворих 80% - молоді, працездатні люди 25-49 років. Стабільно зростає кількість випадків, виявлених у III-IV стадіях.

 Про захворюваність на туберкульоз інформувала Галина Коваль. Наразі за рівнем захворюваності на туберкульоз, який виявлений вперше, наша область за даними І півріччя 2018 року знаходиться на п’ятому місці в Україні (показник 34,7 на 100 тис. населення). Проте захворюваність на туберкульоз у поєднанні з ВІЛ-інфекцією за 6 місяців 2018 року зросла на 35% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що свідчить про покращення виявлення туберкульозу у ВІЛ-інфікованих.

20 08 2018 1

 

Значну підтримку медичним працівникам в боротьбі з ВІЛ/ТБ надають неурядові організації. Так, ГО «Асоціація 21 століття» в рамках реалізації проектної діяльності охопить психо-соціальним супроводом 110 осіб. Усі клієнти отримують консультації психолога, юриста, соціального працівника, а також мотиваційні продуктові набори.

На показники захворюваності та смертності від ко-інфекції ТБ/ВІЛ найбільше впливають своєчасне виявлення інфекцій, правильний диспансерний нагляд і раннє призначення антиретровірусної терапії, адже смертність при відсутності АРТ складає 64,7% серед вперше діагностованих хворих на ТБ (когорти 2016 року), 70,4% хворих на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ без АРТ померають до 1 міс. спостереження. Єдиним шансом для виживання назвала АРТ Олена Павленко, координатор проекту «Challenge TB», у своєму виступі.

 Керуючись рекомендаціями провідного спеціаліста ІСАР в Україні Ігора Семененка щодо розробки циклів ПРАД, учасники наради розділилися на 4 групи, в яких працювали над покращенням виявлення, діагностики, лікування і профілактики ВІЛ-інфекції і туберкульозу. По завершенні наради розроблені цикли застосовуватимуться для усунення прогалин в каскадах ВІЛ-послуг.