Хто має оплачувати комунальні послуги медзакладу?

Вже не вперше маємо справу із ситуацією, коли з підписанням договору із Службою здоров'я, місцева влада припиняє сплачувати комунальні послуги та за енергоносії медзакладу.

Так сталося і в Коломийському ЦПМСД, який став нашим партнером і отримав в липні 2 100 000 грн. Міська рада, яка є власником цього медзакладу, разом із ГУ Державної казначейської служби в Івано-Франківській області, вирішила, що оскільки сума доходу значно вища, ніж раніше, то сплачувати "комуналку" відтепер їм не потрібно. Про таке рішення головний лікар дізнався декілька днів тому, коли вийшов з відпустки.

Добре, влітку сплата за опалення невисока. Головний лікар сплатив ці витрати із коштів, які надійшли за договором з нами - 10 000 грн. Але взимку ця сума буде сягати 200-300 тисяч грн. Невже керівництву доведеться зменшувати заробітні плати персоналу?

Аргумент міської влади в Коломиї простий - ЦПМСД автономізувався та став самостійним підприємством, тому всі витрати головний лікар повинен покривати з грошей від НСЗУ.

Та окрім аргументу міської влади, є вимоги Бюджетного кодексу. В статті 89 написано, що до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад належать видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальними закладами охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, та місцеві програми надання населенню медичних послуг з первинної медичної допомоги населенню.

Тому якщо місцева влада думає, що ця норма не стосується комунальних некомерційних підприємств, то вони помиляються, бо в цій нормі "заклад охорони здоров'я" є загальним поняттям, яке охоплює, в тому числі, й комунальні некомерційні підприємства (КНП). Це пояснюється тим, що частина 13 статті 16 Основ законодавства про охорону здоров'я говорить, що за організаційно-правовою формою заклади охорони здоров’я комунальної власності можуть утворюватися та функціонувати як комунальні некомерційні підприємства або комунальні установи". Таким чином, неважливо, яка організаційно-правова форма у закладу охорони здоров'я - КНП чи не КНП - оплата комунальних та енергоносіїв все одно покладається на місцевий бюджет.

Навіть, якщо місцевий ЦПМСД отримав справедливу оплату за свою роботу.

Хто сплачує