ПРОТОКОЛ № 4

засідання Херсонської обласної ради з питань протидії

туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу м. Херсон 04 грудня 2018 року

 

Головуючий: заступник голови обласної ради з питань протидії туберкульозу та   ВІЛ-інфекції/СНІДу, директор Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Короленко Віктор Миколайович.

Присутні члени обласної ради: Муль К.П., Риженко Н.І., Валюніна Т.В., Бурятинський В.М., Гаркуша І.І., Лисак Є.М., Муценко Д.В., Пасіка А.В.,   Сидора Д.В.

Ромаскевич Ю.О. делегував повноваження Джугостран О.Я.

Криницький Є.А. делегував повноваження Мартиненко А.Л.

Відсутні: Бічева Н.М., Бондарева Л.В., Вітренко Н.М., Воляєв В.В., Гайдученко М.І., Зятюк Я.С., Клименко В.Л., Князєва О.В., Рузгіс О.В.

Запрошені: Анікейчик Т.О., Алі-Шах Г., Балан А.М., Коваль Г.В., Борткевич С.І., Лозова Т.Г., Мартиненко А.Л., Масюкова Ю.І.,          Нестеренко С.М., Паршикова Т.А., Паршиков Р.М., Пурик Н.І., Сайтарлі П.М., Трохименко О.В., Стецюк О.В., Федченко С.Б., Фетієв Е.Л.

Крім цього, на засіданні були присутні голова Новотроїцької райдержадміністрації Солтаковська Н.І. та голова Великолепетиської районної ради Верховська Т.О.

Вступне слово заступника голови обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу Короленка В.М., який привітав присутніх, ознайомив з порядком денним засідання та нагадав про регламент роботи засідання Ради: 15 хвилин на доповідь та по 3-5 хвилин – на співдоповіді та виступи. Запропонував заслухати питання №1 порядку денного.

Пункт №1 порядку денного.

Про хід виконання обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки та заходів протидії захворюванню на туберкульоз Великолепетиською та Новотроїцькою районними державними адміністраціями.

Доповідь: Трохименко Олександр Вікторович – перший заступникголови Великолепетиської райдержадміністрації, голова ради з ТБ/ВІЛ.

Він доповів, що у районі затверджена районна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, на період дії програми передбачено фінансування з місцевого бюджету на суму 6,0 тис. грн.., передбачаються кошти на дитячі молочні суміші. Проведено засідання районної ради з ТБ/ВІЛ, на якому обговорили всі зауваження. У Великолепетиському районі проводиться достатня робота по виявленню ВІЛ-інфекції серед загального населення, за 9 місяців поточного року показник складає 4,2% при середньообласному 2,1%. По профілактиці ВІЛ-інфекції та туберкульозу працюють відділ освіти та науки та районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Сесією районної ради від 22.03.2018 № 398 схвалено районну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021 роки. Протягом 9 місяців 2018 року з коштів, передбачених на утримання ЦРЛ виділено 1,25 тис. грн. на проведення мікроскопії мазка мокротиння, 14,2 тис. грн. - на проведення профілактичних флюорооглядів населення, 14,2 тис. грн. - на проведення рентгенологічного обстеження; з цільових коштів на програму протидії туберкульозу з місцевого бюджету виділено 19,4 тис. грн. на закупівлю туберкуліну. За 9 місяців 2018 року охоплено профілактичними флюорографічними оглядами осіб з медичних груп ризику захворювання на туберкульоз 56,5%, з соціальних груп ризику 65,2%. Загалом план флюорографічних оглядів дорослого населення виконано на 72,2%.

Анікейчик Т.О.: Олександре Вікторовичу, з Вашої доповіді ми не почули, що зроблено, щоб покращити роботу Ради з ТБ/ВІЛ. Зауважень було багато, тому що районна рада працює формально, заслуховується по виконанню заходів протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу тільки медична служба. Відсутня як робота з головами сільських та селищної рад, так і взаємодія між організаціями та службами, які є виконавцями профілактичних програм. Інформація з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу та роботи із засобами масової інформації, серед населення району відсутня. Ми радили повчитися роботі у Голопристанському районі, але це не відбулося.

Трохименко О.В.: Робота проводиться, оновлений склад Ради, проведено засідання, проте секретар ради звільнилась, потрібно призначати іншу людину.

Коваль Г.В.: У районі проводиться певна робота щодо профілактики туберкульозу, але є над чим працювати. Разом з цим хочеться подякувати головного лікаря Великолепетиської центральної районної лікарні Сайтарлі Петра Миколайовича за фтизіатричний кабінет для дорослих та дітей, в якому зроблений ремонт, він забезпечений необхідним оснащенням.

Трохименко О.В.: У нас в районі склалася серйозна ситуація і з цим кабінетом, і у зв’язку з випадкомбацилярного туберкульозу. Деякі медичні працівники центру первинної медико-санітарної допомоги та населення Великої Лепетихи проти місця розташування фтизіатричного кабінету.

Верховська Т.О.: Люди вважають, що у місці розташування вони контактують із хворими на туберкульоз.

Коваль Г.В.: Коли ми приїжджали з робочою групою до вашого району, нам зібрали членів координаційної ради, був присутній голова селищної ради, та ми провели полуторагодинну нараду, роз’яснювали про можливі ризики захворювання на туберкульоз, розповідали, що розташування фтизіатричного кабінету не несе ніякої загрози населенню.

Паршиков Р.М.: Це стигма та дискримінація хворих на туберкульоз, яка виникає внаслідок відсутності у населення елементарних знань з цього питання.

Алі-Шах: Коли про випадок туберкульозу дізналися сусіди, вони підняли гам.

Коваль Г.В.: У вашому районі склалася напружена ситуація з-за незнання населенням шляхів передачі збудника туберкульозу, яким чином можна знизити ризики, і це недоробка у першу чергу первинної медичної ланки, з населенням не проводиться роз’яснювальна робота.

Сайтарлі П.М.: Хочу доповісти, що у Великолепетиському районі всі основні статистичні показники по ВІЛ/СНІДу за 9 місяців 2018 року були вищими за обласні від 1,5 до 2,5 разів. Ми обстежуємо населення на ВІЛ-інфекцію, у тому числі швидкими тестами, виявляємо та беремо на диспансерний облік, тому показники з ВІЛ/СНІДу такі високі. Я вважаю, що напружена ситуація з випадком туберкульозу в районі надумана, треба давати якісне роз’яснення населенню.

Анікейчик Т.О.: Петро Миколайовичу, у Вашому районі дійсно високі статистичні показники по ВІЛ, проте для кабінету «Довіра» виділено лише по 0,25 ставки для лікаря та медичної сестри. Чи надавали Ви розрахунки по кабінету «Довіра» до районної ради для виділення повноцінних ставок з відповідними окладами?

Сайтарлі П.М.: Враховуючи кількість населення нашого району, у нас в лікарні лікар інфекціоніст працює на 1,0 ставку у кабінеті інфекційних захворювань та 0,25 ставки кабінету «Довіра», відповідно до штатного розкладу.

Риженко Н.І.: Петро Миколайовичу, пропоную по приїзду у район повернутися до цього питання, підготувати доповідну з розрахунками на ім’я голови Великолепетиської районної ради та створити повноцінний кабінет «Довіра», а зараз послухати, яким чином вирішили це питання у Новотроїцькому районі.

Короленко В.М.: Чи є запитання до Олександра Вікторовича? Якщо нема, заслухаємо Новотроїцький район.

Доповідь: Балан Анжеліка Миколаївна – заступникголови Новотроїцької райдержадміністрації, голова ради з ТБ/ВІЛ.

Вона доповіла, що керівництво Новотроїцької райдержадміністрації практично не змінювалось декілька років, голова та секретар ради з ТБ/ВІЛ також, тому у нас є досвід та успіх, яким ми можемо поділитися з іншими районами. Головний лікар центральної районної лікарні надала розрахунки для створення кабінету «Довіра» у лікарні, ми винести це питання на сесію районної ради та затвердили цей бюджет. Зараз у лікарні виділено ставку лікаря та ставку медичної сестри кабінету «Довіра» з усіма надбавками. Це питання, при бажанні, можна вирішити на районному рівні. Ми тісно співпрацюємо з головами сільських та селищної рад. За рекомендаціями районної ради з ТБ/ВІЛ у виконкомах сільських, селищної рад заслуховуються питання охоплення населення флюорообстеженням, організації міжвідомчих профілактичних заходів. Ми зберегли штати районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – 10 одиниць, з них 6 фахівців із соціальної роботи та практичний психолог забезпечують соціальну роботу з сім’ями (особами), які опинилися в складних життєвих обставинах, у 8 сільських радах та двох селищних радах на постійній основі, в інших – епізодично та у зв’язку з екстреним та кризовим втручанням. Загалом із 19 сіл 12 охоплені соціальними працівниками, інші – епізодично. У загальній програмі на 2019 рік ми плануємо затвердити заходи протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу з необхідним фінансуванням.

Бурятинський В.М.: У Новотроїцькому районі є протитуберкульозна лікарня, у свій час також була стигма по відношенню до хворих на туберкульоз, але завдячуючи постійній роботі як медичних працівників, так і держслужбовців серед населення району, зараз такої проблеми нема.

Анікейчик Т.О.: Міжвідомча робоча група при обласній Раді з ТБ/ВІЛ відвідує всі райони області, ми маємо можливість порівняти організацію роботи різних райдержадміністрацій з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/ СНІДу, тому ми пропонуємо вважати Новотроїцьку районну Раду з ТБ/ВІЛ школою передового досвіду з цього питання.

Короленко В.М.: Я згоден з цим та від імені обласної Ради з ТБ/ВІЛ ми дякуємо Вам, Анжеліка Миколаївна, та Вашій команді, присутній голові райдержадміністрації Солтаковській Наталії Іванівні, за хорошу організацію роботи з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, міжвідомчу взаємодію. Чи є у когось запитання до Анжеліки Миколаївни? Якщо нема, переходимо до другого питання порядку денного.

Пункт №2 порядку денного.

Про виконання рекомендацій обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу від 25.09.2018 року №2 у Верхньорогачицькому та Високопільському районах, №3 – у Генічеському та Каланчацькому районах.

Короленко В.М.: До нас звернулися голови Верхньорогачицького, Високопільського, Генічеського та Каланчацького районів з порханням у зв’язку з ожеледицею на дорогах заслухати це питання протокольно, довідки про виконання рекомендацій обласної ради з ТБ/ВІЛ надійшли до керівника міжвідомчої робочої групи. Чи є інші пропозиції? Нема. Переходимо до наступного питання порядку денного.

Пункт №3 порядку денного.

Затвердження плану роботи та плану засідань обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2019 рік.

Виступ:   Анікейчик Тетяна Олексіївна – керівник міжвідомчої робочої групи обласної Ради з ТБ/ВІЛ.

Анікейчик Т.О.: Шановні члени Ради! Вам по електронній пошті було розіслано план роботи обласної ради на 2019 рік для ознайомлення та надання пропозицій. Пропозиції враховані при складання плану на 2019, ми включили звіти неурядових організацій. Враховуючи, що питання моніторингу та оцінки відносяться до функцій обласного центру громадського здоров’я, потребуються додаткові консультування та доопрацювання розділу з моніторингу та оцінки. Чи є ще якісь зауваження?

Короленко В.М.: Якщо доповнень нема, пропоную взяти проект плану на наступний рік за основу та членів Ради проголосувати.

Голосували: «за» одностайно.

Пункт №4 порядку денного.

Комплексна стратегія (план) міжвідомчої і міжсекторальної протидії захворюванню на туберкульоз.      

Виступ: Борткевич Сергій Іванович – заступник голови правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу».

Борткевич С.І. повідомив, що БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» розробила Путівник (дорожня мапа) для забезпечення успішної протидії захворюванню на туберкульоз, ознайомив з його змістом та запропонував затвердити на засіданні ради. Путівник отримають на місцях, де він буде корисним для міських/районних Рад з ТБ/ВІЛ у роботі. Також Борткевич С.І. ознайомив з розробленою БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Комплексної стратегії міжвідомчої та міжсекторальної протидії захворюванню на туберкульоз.

Короленко В.М.:  Враховуючи, що Комплексна стратегія стосується багатьох Департаментів, управлінь обласної державної адміністрації, служб та відомств, пропоную підготувати відповідний обласний план з подальшим його затвердженням. Членів Ради прошу своїм голосуванням затвердити Путівник (дорожня мапа) для забезпечення успішної протидії захворюванню на туберкульоз.

 Голосували: «за» одностайно.

Пункт №5 порядку денного.

Обговорення кандидатів до складу обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Короленко В.М.: До обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу від неурядових організацій надійшли листи з проханням ввести до складу Ради нових членів. Листи надійшли на 5 осіб, а саме:

-        Стецюк Олег Володимирович, клірик храму святої великомучениці Варвари та ікони Божої матері «Цілителька» при КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних»,

-        Федченко Сергій Борисович, представник уразливої до ВІЛ групи - ЧСЧ

(від ХОБФ «Мангуст»),

-        Паршикова Тетяна Анатоліївна, голова правління БО «100 відсотків життя. Херсонський регіон»,

-        Паршиков Руслан Матвійович, член правління, експерт з політики та адвокації «100 відсотків життя. Херсонський регіон», представляє інтереси звільнених з місць позбавлення волі та ув’язнених,

-        Масюкова Юлія Іванівна, начальник філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Херсонській області.

Президент ХОБФ «Мангуст» Лисак Євгенія Миколаївна запропонувала призначити Масюкову Ю.І. головою робочої групи з питань охорони здоров’я в пенітенціарній системі, яка утворена при обласній раді з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу від 11 квітня 2018 року, у зв’язку із звільненням попередньої голови даної робочої групи.

Всі кандидати розповіли про свою роботу, цілі та задачі організацій, цільові групи, які вони представляють, свою роль у роботі обласної Ради з ТБ/ВІЛ.

Короленко В.М.: Пропоную голосувати за кандидатури списком.

Голосували: «за» одностайно.

Короленко В.М.: У нас буде оновлений склад Ради, тому секретареві Ради треба підготувати проект розпорядження голови обласної державної адміністрації щодо затвердження оновленого складу Ради, та потрібно передивитись склади робочих груп, що створені при Раді. Чи є у когось питання? Якщо нема, то дякую всім за роботу та оголошую засідання закритим.

Заступник голови обласної Ради з ТБ/ВІЛ                                       В.М.Короленко

Секретар Ради                                                                                        Н.І.Риженко

РЕКОМЕНДАЦІЇ № 4          

     обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу

 

04 грудня 2018 року

м. Херсон

Про хід виконання обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки

та заходів протидії захворюванню

на туберкульоз у Великолепетиському

та Новотроїцькому районах

          Розглянувши стан виконання обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки та стан протитуберкульозних заходів у Великолепетиському та Новотроїцькому районах, обласна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу (далі: Рада з ТБ/ВІЛ) відзначає, що у районах проводиться певна робота з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

У Великолепетиському районі розроблена та затверджена рішенням сесій районної ради районна програма, фінансування з районного бюджету практично не передбачено – 6 тис. грн. на весь період дії програми. У Новотроїцькому районі заходи з протидії ВІЛ-інфекції увійшли у районну програму розвитку закладів охорони здоров’я Новотроїцького району, яка щорічно затверджує бюджет. За 9 місяців поточного року на ці заходи використано 28,0 тис. грн.., у тому числі 8,0 тис.грн. – на дитячі молочні суміші для дітей, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями.

Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 19 грудня 2014 року №933 «Про проект обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки» у Великолепетиській райдержадміністрації знято з контролю у 2015 році, відсутні щорічні загальні довідки на його виконання.

У районах створені районні Ради з ТБ/ВІЛ, проте Великолепетиська районна рада працює формально, тільки медична служба заслуховується по виконанню заходів протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу; у зв’язку із зміною кадрів нове розпорядження голови райдержадміністрації готується несвоєчасно; відсутня робота з головами сільських та селищної рад та взаємодія між організаціями та службами, які є виконавцями профілактичних заходів; інформація з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу по роботі із ЗМІ, серед населення району відсутня.

В обох районах недостатньо проводиться тестування на ВІЛ-інфекцію уразливих до ВІЛ груп населення: у Великолепетиському районі показник охоплення за 9 місяців 2018 року складає 3,2%, у Новотроїцькому – 3,3% при обласному 23,6%.

У Великолепетиському та Новотроїцькому районах не впроваджено тестування на ВІЛ-інфекцію у центрах первинної медико-соціальної допомоги, у тому числі швидкими тестами, бажаючі обстежитись перенаправляються до маніпуляційних кабінетів центральних районних лікарень.

Станом на 01.10.2018 року у Новотроїцькому районі на обліку перебуває 72 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 12 хворих на СНІД (дорослі) та 4 дитини, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями, у тому числі 2 дитини із заключним діагнозом ВІЛ-інфекція. У лікарні створений кабінет «Довіра», з двома штатними одиницями та відповідними окладами. Отримують АРТ 56% хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД при обласному показнику 70,8%. Всі основні статистичні показники по ВІЛ/СНІДу за 9 місяців 2018 року у Новотроїцькому районі були нижчими за обласні.

У центральній районній лікарні Великолепетиського району створений кабінет «Довіра», проте лікар інфекціоніст та медична сестра працюють на 0,25 посади. Станом на 01.10.2018р. на диспансерному обліку перебуває 113 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 25 хворих на СНІД (дорослі) та 7 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, у тому числі 4 дитини із заключним діагнозом ВІЛ-інфекція та 3 – у стадії підтвердження діагнозу. У 2018 році в районі від хвороб, зумовлених ВІЛ, помер 1 хворий. Антиретровірусну терапію отримують 75 хворих, охоплення АРТ складає 68,2% від загальної диспансерної групи (по області – 70,8%). Всі основні статистичні показники по ВІЛ/СНІДу за 9 місяців 2018 року у районі у 1,5 рази були вищі за обласні.

У 10 закладах освіти Великолепетиського району річними планами роботи передбачено проведення декад «Анти СНІД» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, Тижнів здоровя, місячника «За здоровий спосіб життя». Велика увага приділяється роботі з батьками: проведення тренінгів, індивідуальних бесід, практичних занять, консультацій, батьківські лекторії, збори, всеобучі тощо. Спільно з районним центром для сім’ї, дітей та молоді щорічно проводиться фестиваль шкільних агітбригад «Молодь обирає здоров’я».

У всіх 27 закладах загальної середньої освіти Новотроїцького району, відповідно до Типових робочих навчальних планів, вивчається предмет «Основи здоров’я». З метою формування мотивації на здоровий   спосіб життя вивчаються курси за вибором та факультативи: «Школа проти СНІДУ», «Рівний – рівному», «Основи медичних знань», «Основи психологічних знань». З метою впровадження здоров’язберігаючих технологій викладаються факультативні курси «Я: моє здоров’я», «Швидка самодопомога», «Розвиваючі ігри», «Формування здорового способу життя, профілактика ВІЛ/СНІДу».

Корисний досвід роботи Новотроїцького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який має бути поширений в інших районах області. Штатна кількість працівників центру становить 10 осіб, з них 6 фахівців із соціальної роботи та практичний психолог забезпечують соціальну роботу з сім’ями (особами), які опинилися в складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги за місцем їх проживання, у 8 сільських радах та двох селищних радах на постійній основі, в інших – епізодично та у зв’язку з екстреним та кризовим втручанням. При    5 сільських та 2-х селищних радах працюють соціальні працівники та інспектори по роботі з сім’ями, дітьми та молоддю, які є штатними працівниками сільських, селищних рад та забезпечують соціальне обслуговування вразливих категорій населення громад. Ще у 4-х сільських радах введено по 0,5 посад соціальних працівників за трудовою угодою за рахунок залишків вільних коштів за минулий рік.

          Заходи протидії туберкульозу у Великолепетиському та Новотроїцькому районах здійснюються у відповідності до діючих розпорядчих документів і нормативних актів. У Великолепетиському районі 34-ю сесією сьомого скликання від 22.03.2018 № 398 схвалено районну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021 роки.

       У 2018 році кошти з місцевих бюджетів районів виділялися на закупівлю туберкуліну, а саме 19,7 тис. грн. виділено з місцевого бюджету Великолепетиського та 189,96 тис. грн.. Новотроїцького районів.

У Великолепетиському та Новотроїцькому районах проводяться профілактичні флюорографічні огляди серед груп ризику з туберкульозу. Показник виявлення випадків туберкульозу при профілактичних оглядах на 1000 обстежених становить 1,2 у Великолепетиському та 0,3 у Новотроїцькому районах (область - 0,65).

Впродовж 9 місяців 2018 року в області відбулося зменшення захворюваності на туберкульоз на 6,9%. Рівень захворюваності у Новотроїцькому районі зменшився у 2 рази (з 44,8 до 22,6 на 100 тис. населення); а у Великолепетиському районі виріс на 39,3% (з 47,6 до 66,3 на 100 тис. населення). В обох районах відсутні випадки захворювання на туберкульоз серед дітей та підлітків.

Кількість запущених форм туберкульозу у Великолепетиському районі зросла у 4,4 рази, що свідчить про несвоєчасне виявлення випадків туберкульозу на рівні первинної ланки та співпраці з іншими зацікавленими відомствами.

Показник захворюваності на туберкульоз у поєднанні з ВІЛ-інфекцією у Великолепетиському району зріс на 34,6% і є найвищим в області - 24,1 випадку на 100 тис. населення, що значно перевищує середньообласний показник – 10,3; у Новотроїцькому районі випадків ТБ/ВІЛ не було виявлено. Питома вага ВІЛ-інфікованих серед нових випадків захворювання на туберкульоз у Великолепетиському районі є однією з найвищих в області, становить 36,4% (область – 20,3%).

Показник смертності від туберкульозу впродовж 9 місяців 2018 року у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року у Великолепетиському районі зріс у 3 рази, у Новотроїцькому районі – залишився на рівні попереднього року.

Потребує покращення організація виявлення хворих на заразні форми туберкульозу методом мікроскопії мазка у Новотроїцькому районі (становить 2,1% при нормативі – 5,0%). Не забезпечено обстеження всіх випадків туберкульозу молекулярно-генетичним методом в обох районах.

Значно недовиконаний план туберкулінодіагностики серед дітей віком від 4 до 14 років в обох районах, виконання річного плану становить 45,1% (область – 46,1%).

У районах забезпечене профілактичне лікування туберкульозу у вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб у 100% випадків.

Задовільно проводиться лікування хворих на чутливий туберкульоз у Великолепетиському та Новотроїцькому районах, так як не було випадків перерваного лікування, адже хворі охоплені соціальною підтримкою за кошти Глобального фонду. Цільові кошти на соціальний супровід з метою формування прихильності до лікування хворим на туберкульоз з місцевого бюджету не виділялися.

Зважаючи на вищевикладене, обласна Рада з ТБ/ВІЛ

РЕКОМЕНДУЄ:

          1. Головам Великолепетиської (Трохименко О.В.) та Новотроїцької    (Балан А.М.) районних рад з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу:

 1. 1. Передбачити в кошторисі 2019 року виділення цільових коштів на виконання заходів протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
 2. 2.Забезпечити раннє виявлення туберкульозу та повне охоплення хворих обстеженням із застосуванням молекулярно-генетичного методу діагностики на первинному рівні надання медичної допомоги, транспортування хворих на туберкульоз для госпіталізації.
 3. 3.Забезпечити правильне формування груп ризику захворювання на туберкульоз на 2019 рік та план їх обстеження, особливу увагу звернути на контактних з хворими на туберкульоз.
 4. 4.Розширити доступ до консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію за допомогою швидких тестів на первинному рівні надання медичної допомоги, в першу чергу уразливі до ВІЛ групи населення.
 5. Голові Великолепетиської районної Ради з ТБ/ВІЛ Трохименку О.В.:
  1. 1. Забезпечити контроль за виконанням розпорядження голови обласної державної адміністрації від 19 грудня 2014 року №933 «Про проект обласної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки» та надати інформацію про виконання розпорядження за 2018 рік.

                  Протягом 2019 року

                                                                                             Постійно

                                                                                    28 грудня 2018 року

                                                                                             Протягом 2019 року

       1.5.     Забезпечити безперервність надання соціальних та інших послуг для сімей та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, спричинених захворюваннями на туберкульоз та ВІЛ-інфекцію/СНІД, належать до груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз та інфікування ВІЛ.

                                                                                     Протягом 2019 року

1.6. Організувати проведення інформаційно-просвітницьких заходів до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом у 2019 році, залучати до заходів з профілактики ВІЛ-інфекції та туберкульозу громадські організації.

                                                                                       Березень 2019 року  

                                                                                     та щоквартально

1.7. Розробити план заходів щодо зниження рівня стигматизації та дискримінації хворих на туберкульоз, людей, які живуть з ВІЛ, представників груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз та інфікування ВІЛ.

                                                                                                           До кінця 2018 року

20  січня 2019 року

 1. 2.Своєчасно готувати розпорядження голови райдержадміністрації щодо зміни складу Ради з ТБ/ВІЛ.
 2. 3.З метою обміну досвідом разом із секретарем районної ради з ТБ/ВІЛ відвідати Голопристанську або Новотроїцьку райдержадміністрацію.
 3. 4.Забезпечити виконання наказу МОЗ України від 21.07.2014 №509 «Про впровадження Типового положення про кабінет «Довіра» (зі змінами)» щодо комплектування штатів кабінету «Довіра».
 4. Головам міських/районних рад з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу забезпечити міжвідомчу та міжсекторальну координацію при виконанні програм та заходів з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу шляхом організації ефективної роботи Рад з ТБ/ВІЛ, у тому числі по роботі з головами сільських та селищних рад, щорічно заслуховувати їх роботу, проводити розширенні засідання Ради із запрошенням всіх голів сільських та селищних рад; заслуховувати виконання попередніх рішень Ради та опрацьовувати рекомендації обласної Ради з ТБ/ВІЛ.

                                                                                             Постійно

                                                                                        До 15 лютого 2018 року

          І квартал 2019 року

2019  рік та постійно

 1. Департаменту охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації розробити на основі розробленої БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Комплексної стратегії міжвідомчої та міжсекторальної протидії захворюванню на туберкульоз  Обласний план міжвідомчої та міжсекторальної протидії захворюванню на туберкульоз  в Херсонській області з подальшим його затвердженням.
 2. Секретарю обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу підготувати проект розпорядження голови обласної державної адміністрації щодо оновленого складу обласної Ради з ТБ/ВІЛ та її міжвідомчої робочої групи.
 3. Затвердити:
  1. 1.План роботи обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2019 рік.
  2. 2.Путівник (дорожня мапа) для забезпечення успішної протидії захворюванню на туберкульоз, розроблений  БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» для подальшого використання Радами з ТБ/ВІЛ.

                                                                                        І квартал 2019 року

               І квартал 2019 року

7. Вважати Новотроїцьку районну раду з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекцію/СНІДу школою передового досвіду по організації роботи ради з ТБ/ВІЛ.

     8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу Короленка В.М.

Голова обласної Ради з ТБ/ВІЛ        А.Балонь