Вакцинуватися чи хворіти: вибір має бути усвідомленим

8 травня в Херсонській дитячій обласній клінічній лікарні пройшла конференція з питань імунізації для лікарів педіатрів, імунологів, відповідальних за вакцинацію працівників медичних закладів області за участю фахівців Харківської медичної академії післядипломної освіти.

Першу доповідь на конференції прочитала Наталя Василенко, головний експерт з дитячої імунології Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації. «Розрахунки потреби у вакцинації базуються на даних офіційної статистики по чисельності населення, але вже не використовуються дані перепису населення: скільки дітей в області народилося, стільки й вакцини ми отримаємо наступного року. Якщо знайдуться гроші в бюджеті, до календарю щеплень буде введена пневмококова вакцина. Наразі розробляється стратегія імунізації в тому числі і по Херсонській області», - зазначила вона.

10 05 2019

За словами Наталі Василенко, Україна вже декілька років поспіль входить до десятки країн світу з постійним низьким охопленням імунізацією. За даними 2017 року 35% невакцинованих дітей Європейського регіону – українці. Проте відсотки імунізації у порівнянні з 2016 роком зросли: в 2016 році третє щеплення АКДП отримали лише 19%, а в 2018 році – 67%. Схожа ситуація з третім щепленням поліо та вакциною від кору: 56% і 71%, 42% і 91% відповідно.

Також були розглянуті особливості імунізації дітей з онкологічною патологією, ревматичною патологією, хронічними метаболічними захворюваннями, хворобами печінки, нирок, нервової системи тощо.

Доповідь Ольги Цодікової, професора кафедри поліклінічної педіатрії ХМАПО була присвячена спалаху кору в Україні. За її словами, від початку року на кір захворіли 44 тис українців, 16 осіб померло від ускладнень, викликаних кором. 86% захворілих не були вакциновані. За статистикою в 1 особи з 15 хворих кором розвивається пневмонія, в 1 з 1000 – енцефаліт, 2 з 1000 осіб помирають.

Про несприятливі прояви після вакцинації говорила Ірина Лапіна, доцент кафедри поліклінічної педіатрії ХМАПО. До них належать: підвищення температури до і вище 39 градусів, біль, набряк більше 50мм, почервоніння в місці введення більше 80мм, лімфоаденопатія, головний біль, порушення сну, висип, біль в животі, нудота тощо.

Проте такі реації пройдуть безслідно вже за деякий час, а вакцинація забезпечить пожиттєвий імунітет від найстрашніших захворювань людства. Так, завдяки кампанії вакцинації у світі знизилися: кількість випадків неонатального правця на 73%, летальних випадків від кору на 40%, природженої краснухи на 93%, смертності від гнійних менінгітів на 94%, летальних випадків від гемофільної інфекції на 99%.

Українці не довіряють безпечності вакцин, не вважають хвороби, які попереджуємо вакцинацією, небезпечними або відмовляються через релігійні мотиви, через довіру антивакцинальній кампанії в ЗМІ і цим самим створюють епідемії у власній країні. Досвід інших країн світу теж доводить, що імунопрофілактика важлива. Так, в США нещеплені діти не мають права відвідувати дитячі садки і школи, в Австралії за відмову від щеплення держава відмовляє сім’ям в соціальній допомозі на дитину, в Італії – запроваджено систему штрафів (7500 євро).