10 травня – Всеукраїнський день меланоми

Всеукраїнський день меланоми в поточному році проводиться 10 травня. Цього дня кожен має нагоду пройти безкоштовний огляд новоутворень шкіри та долучитися таким чином до боротьби із такою небезпечною недугою, як меланома, адже її виявлення на ранній стадії може зберегти життя.

Меланома є однією з найбільш злоякісних пухлин шкіри, яка протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті. Захворюваність раком шкіри в Україні складає 10-14,3% від усіх злоякісних пухлин. По Херсонській області щороку виявляють до 800 осіб з раком шкіри. Причини виникнення меланоми ще не повністю розкриті. Серед факторів, що сприяють появі пухлин шкіри, можна назвати:

-        гостру і хронічну травму,

-        механічне подразнення,

-        ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання,

-        хімічні та отруйні канцерогенні речовини.

Важливе значення має стан імунної системи. Кращим способом зниження ризику розвитку меланоми є захист шкіри від ультрафіолетового випромінювання за допомогою головних уборів, сонцезахисних окулярів, темного і цупкого одягу, сонцезахисних косметичних засобів. В середині дня, між 10:00 і 16:00, коли УФ випромінювання найбільш активне варто обмежити час перебування на сонці. Також не рекомендовано користуватися соляріями і лампами сонячного освітлення.

Для виявлення симптомів, характерних для переродження пігментних плям і родимок лікарі радять регулярно (1 раз на тиждень) оглядати власне тіло. Насторожити мають:

- зміна кольору (різке посилення або зменшення пігментації, почервоніння, нерівномірне забарвлення);

- порушення або відсутність малюнку шкіри в зоні пігментної плями або родимки, лущення;

- запалення навколо родимки;

- розмитість контуру пігментної плями або родимки;

- збільшення в розмірах, ущільнення;

- печіння, свербіж, поколювання і напруження в місці родимки;

- поява біля основи родимки чи пігментної плями дрібних папіломатозних утворень з елементами некрозу;

- поява виразок, тріщинок і стягнутості шкіри в місці родимки;

- випадіння волосся із зони пігментної плями або родимки.

При появі бодай одного симптому варто відвідати лікаря-онколога. В Херсонському обласному онкологічному диспансері проводяться усі необхідні методики лікування: кріодеструкції, діатермогоагуляції, хірургічне видалення пухлин і променева терапія. На початкових стадіях злоякісні захворювання шкіри виліковні. Прийом хворих в онкодиспансері здійснюється при наявності паспорта, направлення районного онколога (за його відсутності – дерматолога або хірурга) з 8:00 до 14:00 з понеділка по п’ятницю, каб. №201 і № 303.