Всесвітній день боротьби з пневмонією

Вперше Всесвітній день боротьби з пневмонією був проведений 2 листопада 2009 року, коли понад 100 організацій у всьому світі обєдналися у Глобальну коаліцію проти дитячої пневмонії. Наразі цей день відзначають щороку 12 листопада.

За даними ВООЗ, пневмонія відбирає життя у 15% дітей віком до 5 років, щохвилини від неї помирають 2 малюки у світі.

Пневмонія, або запалення легень, - це форма гострої респіраторної інфекції, що вражає передусім альвеоли (мікропухирці, основний функціональний елемент легень). У здорової людини альвеоли наповнені повітрям, а у хворого на пневмонію в альвеолах накопичуються слиз та рідина, що ускладнюють газообмін і зумовлюють біль під час дихання.

12 11 2019

Пневмонію можуть викликати віруси, бактерії, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. Також можливий розвиток захворювання через вживання деяких медичних препаратів, аутоімунні захворювання тощо.

Найчастіші симптоми пневмонії:

  • підвищення температури тіла, лихоманка;
  • кашель;
  • утруднене, прискорене дихання;
  • відчуття нестачі повітря;
  • втома, сонливість, пітливість, зниження апетиту;
  • свистячі хрипи під час дихання;
  • втягнення грудної клітки: під час вдиху нижня частина западає (у здорової людини грудна клітка розширюється).

Маленьким дітям з пневмонією важко їсти і пити, температура їх тіла знижується, з’являються судоми, діти можуть навіть знепритомніти.

При появі будь-яких симптомів або підозри на пневмонію треба якнайшвидше звернутися до лікаря! Несвоєчасне звернення за допомогою може стати фатальним. Лише лікар здатен діагностувати хворобу і призначити ефективне лікування.

Захворіти на запалення легень може людина будь-якого віку, статі, соціального статусу. Проте ризик захворіти вищий для маленьких дітей, літніх людей, осіб, що хворіють на цукровий діабет або інші хронічні захворювання, і працюють у громадських місцях, контактуючи з великою кількістю людей.

Профілактика пневмонії.

Найбільш ефективним методом профілактики пневмонії у дітей є планова вакцинація проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку. За даними ВООЗ, ризик дитини захворіти на пневмонію підвищується під впливом екологічних чинників: забрудненого повітря, проживання в перенаселених будинках і паління батьків.

Велике значення має стан імунітету, який можна зміцнити у дітей тривалим грудним вигодовуванням, у дорослих – здоровим активним способом життям, повноцінним харчуванням та відмовою від шкідливих звичок.