Більшість випадків діабету можна попередити

Щороку 14 листопада, в день народження канадського фізіолога Фредеріка Бантінга, який відкрив гормон інсулін, відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом. Це відкриття врятувало і продовжує рятувати життя мільйонів людей, а його автор удостоєний Нобелівської премії з фізіології та медицини.

Більше 400 млн. людей у світі живуть з діабетом, при цьому більшість випадків цієї хвороби можна було б попередити.

14 11 2019

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Відповідно з цим розрізняють 3 типи:

  • Діабет I типу (інсулінозалежний) – організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб засвоювати глюкозу, яка потрапляє з їжею;
  • Діабет II типу – організм неефективно використовує інсулін;
  • Гестаційний діабет – виникає в жінок під час вагітності, ускладнюючи перебіг вагітності і пологів.

Діабет I типу зустрічається в 6,5% усіх випадків діабету. Його причини недостатньо вивчені, тому попередити його неможливо. Хворі на діабет I типу потребують щоденної інсулінотерапії, регулярного моніторингу глюкози у крові щоб уникнути ускладнень хвороби.

Діабет II типу розповсюджений найбільше – 80%, але й причини його виникнення відомі краще: надлишок ваги і брак фізичної активності. Для контролю рівня глюкози в крові хворим на діабет II типу призначають медикаментозні засоби. Проте цей тип діабету можна попередити за допомогою простих заходів:

- досягти нормальної ваги тіла та підтримувати її;

- займатися раціональною фізичною активністю: 2,5 години тренувань на тиждень або 30 хвилин щодня, 10 000 кроків щодня;

- здорове харчування: відмова від цукру, заміна оброблених зернових продуктів (борошно, білий рис) на цільнозернові, половина раціону – овочі та фрукти, багато клітковини;

- відмова від шкідливих залежностей (куріння, алкоголь).

Неконтрольований діабет призводить до страшних наслідків. У людей, що не знають про свою хворобу або не приймають ліки, в 2-3 рази зростає ризик виникнення інсульту та інфаркту. Також значно підвищується ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування, що може призвести до ампутації, зустрічається ниркова недостатність та ураження сітківки очей. Тому не варто ігнорувати основні симптоми розвитку діабету:

-        надмірне сечовиділення;             -   втрата ваги;

-        спрага;                                           -   втомлюваність;

-        постійне відчуття голоду;           -   погіршення зору.

Зверніться до лікаря при поганому самопочутті! Захистіть себе від діабету!