Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень

17 листопада – Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень.

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) – загальна назва групи недуг, для яких характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів.

За даними ВООЗ, в 2016 році в світі страждали на ХОЗЛ 251 млн. осіб. Сьогодні ця недуга є четвертою основною причиною смерті у світі. В Україні від ХОЗЛ страждають 4% населення, близько 2% смертей українців пов’язані з цією хворобою.

15 11 2019

Основна причина розвитку ХОЗЛ – тютюновий дим, що потрапляє в організм при курінні або вдиханні тютюнового диму. У завзятих курців хвороба прогресує в 9 разів швидше, ніж у тих, хто не курить.

До інших причин ХОЗЛ відносяться:

- забруднення атмосферного повітря;

- забруднення повітря в житлових приміщеннях при використанні твердого палива для обігріву і приготування їжі;

- пил, дим і випари хімічних речовин.

У деяких випадках ХОЗЛ пов’язане із генетичними чинниками, гіперчутливістю дихальних шляхів, невідповідним розвитком легень у дитячому віці, тривалим захворюванням на астму.

Хвороба розвивається дуже повільно, частіше проявляється у людей віком за 40-50 років.

Симптоми: постійна задишка, хронічний кашель, хронічне відкашлювання мокротиння.

Людям з ХОЗЛ важко виконувати звичайні повсякденні дії, підійматися по сходах, нести валізу. Іноді трапляються загострення: епізоди сильної задишки і кашлю, що можуть тривати від декількох днів до декількох тижнів.

Лікування і профілактика.

Хронічне обструктивне захворювання легень невиліковне! Медикаментозні засоби, призначені лікарем, можуть лише сповільнити розвиток хвороби, трохи полегшити симптоми, дещо покращити якість життя. Єдиний спосіб уникнути хвороби – профілактика, що означає:

- повну відмову від активного куріння та пасивного вдихання тютюнового диму;

- дотримання здорового способу життя;

- чисте повітря;

- щеплення від грипу та пневмококової інфекції.

Найефективнішим лікуванням ХОЗЛ у курців є відмова від куріння. На усіх стадіях ХОЗЛ рекомендовані фізичні навантаження.