В Україні починається трансформація будинків дитини у центри реабілітації та паліативної допомоги

7 серпня 2019

Кабінет Міністрів України затвердив Положення про центри реабілітації та паліативної допомоги дітям. Це означає, що в кожній області  в Україні запрацюють центри реабілітації та паліативної допомоги, яких нині критично не вистачає. Реабілітаційна та паліативна допомога включається до програми медичних гарантій (Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19 жовтня 2017 року).

У центрах діти зможуть проходити фізичну, медичну, соціальну, психологічну реабілітацію та корекцію, отримуватимуть паліативну допомогу. Допомога надаватиметься як стаціонарно, так і амбулаторно. Водночас новостворені центри не перетворяться на інтернати, адже допомога дітям надаватиметься в присутності батьків або людей, які їх замінюють. Оплачуватиме такі реабілітаційні послуги Національна служба здоров’я України.

Крім того, можна буде проконсультуватись у фахівців центру чи пройти лікування амбулаторно. 

Детальніше: Новини: В Україні починається трансформація будинків дитини у центри реабілітації та паліативної...

Сімейні лікарі впроваджують клінічні настанови на засадах доказової медицини у щоденну практику

31 липня 2019

Упродовж двох днів лікарі первинної допомоги з усієї країни разом з експертами підводили проміжні підсумки впровадження україномовного перекладу клінічних настанов на засадах доказової медицини у щоденну практику. 

Організаційні та юридичні питання впровадження перекладу клінічних настанов обговорювали головні лікарі з усіх областей України, представники департаментів охорони здоров’я, головні спеціалісти з сімейної медицини, члени Робочої групи з перевірки перекладу настанов разом з експертами МОЗ України та Державного експертного центру. 

“Впроваджуючи нові клінічні протоколи, медзаклад дуже швидко переходить на новий якісний рівень лікування і діагностики з доведеною ефективністю. Тут немає місця для так званих “фуфломіцинів”, адже добровільний вибір нових клінічних протоколів дозволяє прогресивним закладам з ефективним керівництвом швидко впроваджувати сучасні методи лікування та бути юридично захищеними”, - сказав заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Лінчевський.

 У деяких регіонах уже впровадили використання україномовного перекладу клінічних настанов на засадах доказової медицини на рівні центрів первинної медико-санітарної допомоги. Наприклад, це ефективно працює в Нововолинську Волинської області. Такий підхід дозволить покращити якість медичних послуг у центрах, переконані лікарі.

Детальніше: Новини: Сімейні лікарі впроваджують клінічні настанови на засадах доказової медицини у щоденну...

Уряд направив додаткові кошти на медзаклади первинної медичної допомоги

24 липня 2019

Кабінет Міністрів України перерозподілив 1 млрд грн на оплату послуг у медзакладах, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри. Відповідну постанову ухвалили на засіданні Уряду 24 липня 2019 року.  

Уже понад 28 млн українців обрали своїх сімейного лікаря, терапевта або педіатра для своїх дітей. Через дуже високу динаміку укладання декларацій, виникла потреба у додатковому фінансуванні на гарантовану оплату послуг первинної медичної допомоги Національною службою здоров‘я. 

Зазначимо, що кожен українець вперше отримав можливість вільно обирати сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів - 70% задоволені спеціалістом, якого обрали, згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг».

Усі комунальні заклади первинної допомоги перейшли на фінансування за принципом "гроші йдуть за пацієнтом" - тепер вони отримують кошти за послуги, які надають пацієнтам. Дохід залежить від обсягу роботи. В ефективних закладах первинної допомоги, які долучилися до трансформації, зарплати медичних працівників зросли в 2-4 рази. Для багатьох лікарів, медсестер та медбратів первинки це відображається в зарплаті у понад 10, 15 і 20 тис. грн.

Детальніше: Новини: Уряд направив додаткові кошти на медзаклади первинної медичної допомоги

Уперше в Україні з’явилась інституція, що дбатиме про розвиток медсестринства

26 липня 2019

Трансформувати і розвивати напрямок медсестринства буде Державна установа «Центр розвитку медсестринства МОЗ України».

Центр розвитку медсестринства, який створили влітку 2019 року, цілеспрямовано займатиметься побудовою нової моделі медсестринства.

“Ми в діалозі з медсестрами і медбратами по всій країні і точно знаємо, якою є нинішня реальність і що треба змінювати. Наша мета - збудувати нову модель розвитку медсестринства, за якої зростуть не лише зарплати медсестер і медбратів, а й їхня роль. Вони матимуть більше повноважень і, відповідно, більше відповідальності і можливостей. На цьому етапі зосереджуємось на освіті, стандартах і професійному розвитку”, - сказала Катерина Балабанова, директорка Центру розвитку медсестринства МОЗ України. 

Які зміни очікують на медсестер і медбратів:

Детальніше: Новини: Уперше в Україні з’явилась інституція, що дбатиме про розвиток медсестринства

Як працює Державне підприємство “Медичні закупівлі України”

23 липня 2019

З 2015 року МОЗ України почало здійснювати централізовані  закупівлі ліків за державний кошт через міжнародні організації. Нові ефективні та прозорі процедури, за оцінками Рахункової палати, дозволили заощаджувати до 40% бюджетних грошей та закуповувати деякі препарати в десятки разів дешевше. Наприкінці 2018 року створили ДП “Медичні закупівлі України”. Ця агенція повинна стати основною закупівельною організацією та забезпечувати прозоре, якісне та своєчасне постачання препаратів. 

Що таке ДП “Медичні закупівлі України” і які його функції

Восени 2018 року МОЗ України створило державне підприємство “Медичні закупівлі України”. Державне підприємство «Медичні закупівлі України» - це організація, що буде поетапно забезпечувати централізовану закупівлю ліків та медвиробів за кошти державного бюджету і відповідатиме за прозорість та ефективність цих процедур. Крім того, передбачено, що підприємство буде адмініструвати електронні каталоги та проводити тендери для замовників ліків і медвиробів, а також здійснювати закупівлю за рамковими угодами. 

Основна ціль держпідприємства - забезпечити якісні та ефективні закупівлі лікарських засобів та медичних виробів і стати центром закупівельної експертизи щодо медичних товарів. 

ДП “Медичні закупівлі України” зараз має кілька напрямків роботи, зокрема, технічно сприяє та підтримує:

Детальніше: Новини:Як працює Державне підприємство “Медичні закупівлі України”

Пацієнти з раком крові отримають ефективні безоплатні ліки

25 липня 2019

МОЗ України закупило важливий препарат для лікування онкогематологічних захворювань з діючою речовиною аспарагіназа за кошти державного бюджету. Накази про розподіл опубліковані на офіційному сайті Міністерства за посиланнями: https://bit.ly/2McomWZ, https://bit.ly/2K5Q6tG

Понад 4 тисячі флаконів препарату аспарагіназа німецького виробництва невдовзі будуть доступні в регіонах. 

Препарат використовують для лікування дорослих та дітей з діагнозом гострий лімфобластний лейкоз. Ліків достатньо, щоб забезпечити майже всю заявлену потребу. 

Закуплений препарат аспарагіназа в рази ефективніший, аніж ліки, які закуповувалися раніше. У майже 92% випадках лікування рекомбінантною аспарагіназою настає ремісія, а вживання препарату протягом 2 років знижує ймовірність виникнення рецидиву до 98%

Детальніше: Новини: Пацієнти з раком крові отримають ефективні безоплатні ліки

Заклади екстреної медичної допомоги готуються до переходу на нову модель фінансування з 2020 року

12 липня 2019

Керівники, бухгалтери і економісти закладів екстреної медичної допомоги з усіх областей разом з представниками місцевої влади, МОЗ України і НСЗУ обговорили готовність переходу на нові умови роботи з 2020 року.

З 2020 року гроші підуть за пацієнтами в медзаклади усіх рівнів, зокрема - в центри екстреної медичної допомоги. Національна служба здоров’я України представила головні аспекти, як реалізовуватиметься програма медичних гарантій 2020 для екстреної медичної допомоги. 

Наразі медзаклади, що надають екстрену медичну допомогу, змінюють свою організаційну форму - переходять у комунальні некомерційні підприємства. 

У статусі комунального некомерційного підприємства медзаклади зможуть укласти угоду з НСЗУ і отримувати кошти за надані пацієнтам послуги, вільно і на власний розсуд розпоряджатися заробленими коштами, зокрема - планувати доходи і витрати, переглядати розмір заробітної плати своїх працівників. Один із найважливіших аспектів такої самостійності - вміння грамотно формувати фінансову політику. Саме тому окремий блок зустрічі був присвячений питанню розробки фінансового плану. 

Детальніше: Новини:Заклади екстреної медичної допомоги готуються до переходу на нову модель фінансування з...

“НІ” підробленим лікам: Пацієнти зможуть перевіряти оригінальність ліків через мобільний додаток

24 липня 2019

Сьогодні, 24 липня, Кабінет Міністрів  України ухвалив постанову, яка дає старт масштабній боротьбі з підробленими ліками. З 1 вересня 2019 року на упаковках препаратів почне з’являтися спеціальне маркування, за яким можна буде перевірити оригінальність препарату. Наприкінці року пацієнти зможуть перевіряти ліки за допомогою мобільного додатку.  

Постанова «Про запровадження пілотного проекту щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів» з’явиться на сайту КМУ найближчим часом. Ця постанова - важливий елемент Концепції реалізації державної політики щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів.

Як це працюватиме

З вересня цього року в аптеках з’являться лікарські засоби зі спеціальним маркуванням: 2D кодом на упаковці (шляхом нанесення на кожну упаковку лікарського засобу двовимірного штрих-коду). Цей спеціальний код наноситься при виробництві ліків на заводах, а дані про це заносяться в єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів. У рамках пілотного проекту можуть брати участь виробники, імпортери, дистриб'ютори лікарських засобів, заклади охорони здоров'я, аптечні заклади.

Нині майже всі іноземні препарати, що продаються в Україні, вже мають двомірне кодування упаковок. Деякі українські фармкомпанії вже придбали необхідне обладнання і кодують свої ліки.

Детальніше: Новини:“НІ” підробленим лікам: Пацієнти зможуть перевіряти оригінальність ліків через мобільний...