В області не вистачає коштів на інсуліни

16 квітня в Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації відбулася нарада для головних лікарів центральних районних лікарень, центрів первинної медико-санітарної допомоги і міських лікарень щодо проблемних питань галузі охорони здоров’я. В процесі діалогу обговорювалися: забезпечення хворих на цукровий діабет інсулінами, практичні питання по сільській медицині, зміни порядку атестації лікарів, складнощі роботи програми «Доступні ліки» тощо.

В нараді взяв участь заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Балонь, який озвучив проблему із забезпеченням інсуліном: «У світі компенсація коштів по програмі забезпечення інсулінами хворих на цукровий діабет відбувається за дуже чіткими правилами: є верхня межа по вартості, яка компенсується державою. У нас відбулося переведення з дешевих інсулінів на дорогі, з вітчизняних на імпортні. Це явище носить системний хворобливий характер по всій Україні і не залишилося непомітним для правоохоронних органів. Прогнозуючи ситуацію, розуміємо, що нам в області буде не вистачати близько 15 млн. грн».

17 04 2019

За словами директора Департаменту охорони здоров’я Віктора Короленка, щороку потреба в інсулінах була в межах 20 млн. грн, а за поданими заявками на 2019 рік потрібно 35 млн. грн. «Якщо сесія підтримає, з обласного бюджету будуть виділені 5 млн. грн на забезпечення інсулінами. Ці кошти ми розподілимо по районах відповідно до реєстрів, але більше коштів не буде», - зауважив Віктор Короленко.

17 04 2019 1

В реєстрі області 6097 хворих на цукровий діабет, середня вартість лікування одного хворого складає 510 грн. В області зафіксовано випадки, коли рецепт на інсулін видається пацієнту, якого в реєстрі немає. Як зазначила головний експерт Департаменту з педіатрії Тетяна Карчевич, неправильно здійснюється переведення з одного виду інсуліну на інший: це можна робити лише після стаціонарного лікування і за умови, якщо є побічна дія на лікування або ліки не допомагають. Тому головні лікарі отримали завдання директора Департаменту переглянути і відкоригувати ведення реєстрів, періодичність виписки рецептів і вартість відшкодувань.

Проблематично впроваджуються зміни до програми «Доступні ліки». За словами медичної спільноти аптечні заклади не готові працювати за програмою і не підписують договори з НСЗУ. На сьогодні по програмі «Доступні ліки» виписано всього 5 тис. рецептів. За ініціативою Андрія Балоня буде скликана нарада власників аптечних закладів для вирішення проблеми.

Зміни в порядку атестації лікарів, запроваджені новим наказом МОЗ України, повідомила учасникам наради заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Ліна Бондарева. За її словами, для допущення до атестації лікар має набрати 50 балів протягом року, відвідуючи майстер-класи, лекції, конференції, курси підвищення кваліфікації. Якщо більше року категорія залишається втраченою, то поновити її може лише вищий навчальний заклад, а не атестаційна комісія. З 2021 року для атестацій кожен лікар повине буде готувати власне портфоліо з повною інформацією про себе.