10 вересня – Всесвітній день попередження самогубств

За інформацією ВООЗ щороку близько 800 000 людей у світі закінчують своє життя самогубством. Невдалих спроб покінчити з життям значно більше. Самогубство – друга провідна причина смерті серед молодих людей 15-29 років. Переважна більшість самогубств (79%) трапляється у країнах з низьким та середнім рівнями доходів.

 

10 09 2019 1

Бажання вбити себе найчастіше з’являється під впливом психічних розладів (депресія), під час складних кризових моментів (фінансові проблеми, розрив відносин, невиліковна хвороба, хронічний біль). Також суїцидальну поведінку пов’язують з випадками насильства, конфліктами, дискримінацією, почуттям ізоляції у суспільстві.

Кожне самогубство – величезне горе для рідних, близьких, колег та друзів. Через цей страшний вчинок родини втрачають годувальників, якими були матері й батьки, надію на майбутнє – власних дітей, опору та підтримку – дідусів та бабусь, а держава втрачає своїх громадян, що працювали на благо суспільства і приносили користь кожен на своєму робочому місці. Ці втрати неможливо компенсувати жодним чином. Епізод суїциду назавжди залишиться болючим спогадом в пам’яті про рідну людину, що добровільно попрощалася з життям.

Як ми можемо впізнати потенційного самогубця? Варто бути уважними до рідних, близьких та колег і помічати ознаки суїцидальної поведінки:
- натяки про втрату сенсу життя, його безцільність, про нанесення собі шкоди;
- надмірна тривожність або сильна виснаженість;
- почуття безпорадності, безнадійності, безвиході;
- безрозсудна або дуже ризикована поведінка, різкі зміни настрою.

В розмові з людиною, яка близька до самогубства, звучать фрази:
- все скоро закінчиться;
- вже небагато залишилося;
- краще померти;
- немає сил боротися;
- обіцянки себе вбити або слова про те, що людина залишає цей світ.

Як попередити злочин проти життя? Потрібна відверта розмова про почуття і проблеми, що є в житті людини, а також щире співчуття, розуміння та підтримка. В жодному разі не можна засуджувати і ображати! Треба впевнено і твердо сказати, що суїцид – не вихід із складного положення, пояснити, що самогубство тягне за собою не лише горе рідних, а й повторення такого вчинку в наступних поколіннях родини. Не залишайте потенційного самогубця наодинці, приберіть з дому всі предмети, що можуть бути використані для суїциду. Найкраще рішення – звернутися до спеціаліста!

В Україні працюють локальні гарячі лінії допомоги, які допомагають людям справлятися з емоційними проблемами:
• телефон Довіри благочинного фонду “Ставропігіон” у Львові - 1558
• телефон екстреної психологічної допомоги при Кризовому Центрі медико-психологічної допомоги: +38 0687703770, +38 0996321818, +38 0936093003
• “Лiнiя допомоги “- (067) 975 76 76, (066) 975 76 76, (093) 975 76 76
• “Ла Страда-Україна” 0 800 500 335 або 386 (з мобільного)
• Лінія психологічної допомоги для учасників АТО та членів їх сімей – 0 800 505 085

Вихід є завжди, будь-яка проблема має своє рішення. Проте ослабленим, депресивним, імпульсивним людям потрібна зовнішня підтримка і опора.

Піклуймося про рідних! І нехай життя триває!