Як запобігти захворюванню на кір, краснуху та епідемічний паротит

Про кір, краснуху та епідемічний паротит пересічні українці знають небагато, а тому даремно ризикують здоров’ям своїх дітей, відмовляючись від щеплень. Перш ніж йти на такий ризик варто вивчити, чим загрожують ці захворювання здоров’ю людини, і визначити, що небезпечніше: хвороба чи вакцинація.

Червоний висип, що є симптомом кору та краснухи, опухлість при епідпаротиті, який в народі прозвали «свинкою», зникаючи зі шкіри, не минають безслідно. У третини тих, хто перехворів на кір, спостерігаються різноманітні ускладнення: вушні інфекції, пневмонії, міокардити, енцефаліти. Краснуха може призвести до артропатії, розладів з боку центральної нервової системи та синдрому вродженої краснухи, а епідемічний паротит – до безпліддя в понад 20% перехворілих, до орхіту, маститу або менінгіту. Такі ускладнення можуть стати причиною інвалідності або навіть закінчитися летально.

Спалах кору в Україні, що розпочався влітку 2017 року і триває досі, забрав життя 41 особи. Перехворіли кором 115 тисяч українців. Причиною спалаху став низький рівень імунізації населення (50% у 2016 році), до якого призвели нестача вакцин у 2009-2015 роках та віра народу в міфи-страшилки про вакцинацію.

Спалах кору триватиме, доки не з’явиться колективний імунітет, що зупинить поширення інфекції. Для цього принаймні 95% незахищених людей мають отримати дві дози вакцини.

У Херсонській області за 12 місяців 2019 року захворіло на кір 663 особи, що в 2,4 рази більше, ніж за відповідний період 2018 року. Також за 12 місяців 2019 року зафіксовано 3 випадки краснухи (в 2018 році було 5 випадків), епідемічного паротиту не було (в 2018 році – 2 випадки). Значна кількість кору порівняно з краснухою та епідемічним паротитом обумовлена легкістю передачі збудника кору повітряно-крапельним шляхом.

Специфічного лікування цих інфекційних захворювань сьогодні не існує. При госпіталізації проводиться симптоматичне лікування.

Єдиний спосіб запобігти захворюванням - вакцинація!

Всього 2 дози вакцини КПК у 1 рік життя та 6 років по-життєво захищають людину від цих трьох тяжких інфекційних захворювань. Можна робити щеплення й старшим дітям та дорослим, якщо імунізація не була проведена вчасно. Також дозволено вакцинувати дітей від 6 місяців, що мають високий ризик захворіти через контакт з хворими на кір.

Вакцину КПК для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Протягом 2019 року фонд доставив 1,7 млн. доз вакцини КПК «Пріорикс» бельгійського виробництва. На даний час в області достатньо вказаної вакцини для імунізації дитячого населення та при необхідності дорослого.

Не варто боятися щеплення! З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, в 1 діагностують енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.