Міжнародний день відмови від куріння – у курців на 50% вищий ризик померти від COVID-19

18 листопада 2021 року світова спільнота відзначає Міжнародний день відмови від куріння.

За даними Державної служби статистики України у Херсонській області понад 133 тисячі осіб у віці 12 років і старшому повідомили, що курять.

«В усьому світі, і в Україні в тому числі, існує епідемія хронічних неінфекційних захворювань. Це ті хвороби, від яких вмирають найбільше: цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, онкологічні та хронічні респіраторні захворювання. Факторами ризику усіх цих хвороб є тютюнокуріння, алкогольна залежність, нераціональне харчування і низька рухова активність. Найкращий спосіб відмовитися від куріння — це не починати! Але якщо вже така звичка є, то варто шукати спосіб якнайшвидше від неї позбавитися. На сьогоднішній день є безкоштовні сервіси, організовані Центром громадського здоров'я МОЗ України та громадськими організаціями, які допомагають кинути курити», — зазначає в.о. генерального директора ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Юрій Ромаскевич.

В Україні щоденно курять 8,2 млн дорослих, але 63% із них хочуть позбутися тютюнової залежності . Водночас, частка тих, хто справді припиняє курити назавжди, на жаль, незначна.

За даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS) 2017 р.), майже 40% курців пробували кинути курити, однак лише 1,2% змогли утриматися від куріння впродовж більше ніж 6 місяців.

Однак, в період пандемії COVID-19 мільйони курців по всьому світу виявили бажання побороти тютюнову залежність.

Як відомо, COVID-19 насамперед вражає саме дихальну систему — погана новина для курців, чиї легені й так постійно зазнають небезпечного впливу тютюнового диму. За даними ВООЗ у курців (в т.ч. і електронних пристроїв для куріння) на 40 - 50% вищий ризик важкого перебігу та смерті від COVID-19.

Чому це так:

•         Куріння ослаблює легені та зменшує здатність організму протистояти вірусу.

•         Куріння, у тому числі і пасивне, — один з основних факторів ризику хвороб серцево-судинної системи, органів дихання, онкологічних захворювань та діабету. Смертність від COVID-19 серед людей, які мають одне або декілька із цих захворювань, суттєво вища, у порівнянні з людьми без цих хвороб.

ВООЗ стверджує, що ті, хто кидають, ті виграють. Які ж переваги від припинення куріння?

Найголовнішецепереваги для здоров’я: протягом 2-12 тижнів поліпшується кровообіг та збільшується на 30% об’єм роботи легень; протягом 1 року ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, у порівнянні з курцями; через 5-15 років ризик інсульту скорочується до рівня тих, хто ніколи не курив; через 10 років наполовину зменшується ризик розвитку раку легень, у порівнянні з курцями. Детальніше на сайті ВООЗ https://cutt.ly/Qnu0aGc

Перевагидляродини

Коли ви кинете курити, ви зробите величезну послугу вашій родині та друзям. Адже від тютюнового диму страждаєте не лише ви, як курець, але й усі, хто вас оточують, як пасивні курці. Окрім того, ви матимете усі шанси прожити довше, тож зможете більше часу провести зі своєю родиною.

Фінансовіпереваги

Скільки куріння коштує для вас? Скористайтеся калькулятором, щоб це з’ясувати https://cutt.ly/gnu2Pgd. Просто введіть кількість сигарет, яку ви викурюєте на день, кількість сигарет у пачці та її вартість, а також зазначте стаж куріння.

Вживання тютюну — це хвороба, яка потребує лікування. Відмовитися від куріння цілком реально, хоча курити самотужки може бути досить складною. А от професійна допомога суттєво підвищує шанси на успіх. Наприклад, в Україні є сервіс допомоги «Я кидаю курити». За потреби важливо також звернутися по професійну допомогу до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — це суттєво підвищить шанси на успіх.

У період панування коронавірусу саме час подбати про своє здоров’я та позбутися зайвих ризиків. А також потурбуватися про майбутнє рідних і порадити їм відмовитися від вживання сигарет та електронних пристроїв для куріння вже сьогодні.

А також, народним депутатам варто подбати про здоров’я українців та нарешті прийняти комплексний антитютюновий законопроєкт 4358.

Довідково:

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів. Не меншої шкоди куріння завдає і економіці: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних курінням.

Підготовлено Центром громадянського

представництва «Життя»